In terms of uk replica watches watches, different groups hold different opinions. Some love them, some hate them. I for one, fall under the first category, and from what I can tell, so do the majority of those hurt by the replica bug. Now, like all non-original merchandise, there are great fake replica rolex watches out there but there are atrocious ones as well. In order to know whether an IWC is real or not, you need to identify a few things about the real ones at first. You may already know that there are great differences among Replica Watches Panerai in quality . But that’s the replica world. Some are extremely high in authenticity and quality, while others are… let’s say inferior. Since high-end Rolex replica watches are quite popular recently it is very difficult to distinguish the differences between the real and the Replica handbags , so it becomes necessary to get yourself to know the minor differences between the two categories. In some cases, it is much better to step further and seek for the assistance of a trained professional in determining whether your designer replica handbags is real or not.

Dnia 15 lutego 2019 r. czworo uczniów naszej szkoły wzięło udział w finale VI Podlaskiego Konkursu Chemicznego, którego organizatorem jest Instytut Chemii Uniwersytetu w Białymstoku.

Komitet organizacyjny Konkursu ogłosił, że laureatami tegorocznej edycji konkursu zostają uczniowie, którzy uzyskali co najmniej 85% maksymalnej ilości punktów w finałowym teście pisemnym. W finale wzięło udział 63 uczestników, a pięcioro z nich zostało laureatami.

Na czele laureatów znalazł się uczeń naszej szkoły Filip Wierzbowski z klasy 3D. Uzyskał on najwyższą sumę punktów – 37,5, w ujęciu procentowym niemal 94% maksymalnej ilości punktów. Tym samym stał się zwycięzcą VI Podlaskiego Konkursu Chemicznego. Gratulujemy Filipowi zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów na polu naukowym.

Pozostałym uczestniczkom konkursu: Karolinie Kossakowskiej 3B, Klaudii Borawskiej 3D i Karolinie Mieczkowskiej 3D gratulujemy udziału i życzymy pomyślnie zdanych egzaminów maturalnych w najbliższej przyszłości. Filipowi oczywiście też!

Uroczystość zakończenia VI Podlaskiego Konkursu Chemicznego i rozdanie nagród już wkrótce – 27 marca w Instytucie Chemii Uniwersytetu w Białymstoku, wtedy też dowiemy się jaką nagrodę główną otrzymał zwycięzca.

                                                                                                        A.Sz.